Kobieta Mężczyzna Relacje

Potencja i libido – o co tak naprawdę chodzi?

sposób na obfity wytrysk, obfite wytryski

Potencja jest nierozerwalnie kojarzona z seksem, co prawda słowo to ma bardzo szeroki zakres znaczeń tym niemniej zazwyczaj rozmawiając o potencji myślimy właśnie o seksie. Czy jednak rzeczywiście tak często o tym rozmawiamy?

Raczej myślimy, bo do rozmów skorzy nie jesteśmy, szczególnie wtedy, gdy mamy z potencją problemy stwierdzamy, że nie ma się czym chwalić, ba przypadłość tę większość mężczyzn skrywa cierpiąc psychiczne męki, negując potrzebę uprawiania seksu, bojąc się konsultacji z lekarzem. Tymczasem ponad osiemdziesiąt procent przypadków zaburzeń potencji można bez większych problemów leczyć.

Z seksu nikt rezygnować nie musi, bo i nie ma takiej potrzeby, co więcej nieudane życie seksualne bądź też jego brak odbija się niekorzystnie na zdrowiu i to zarówno na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym.

Warto zdawać sobie z tego sprawę i zawsze gdy pojawiają się jakieś problemy warto zasięgnąć porady lekarskiej. Potencja to dar dany nam przez naturę i jeśli dzieje się z nią coś nie tak to znak, że organizm zaczyna źle funkcjonować, a większość tego typu dysfunkcji można zdecydowanie naprawić.

Potencja vs impotencja

Medycyna coraz częściej odchodzi od określenia impotencja, które kojarzy się zdecydowanie negatywnie. Częściej używa się określenia zaburzenia erekcji – łatwiej jest je zaakceptować zwłaszcza, że dla mężczyzny nie ma większej zniewagi niż nazwanie go impotentem – tak silnie potencja czyli zdolność do utrzymywania aktywnego życia seksualnego (satysfakcjonującego dodajmy) wpisana jest w pojęcie męskości i w poczucie bycia męskim. Tymczasem z męskością ma to niewiele wspólnego, bo tak naprawdę potencja jest najczęściej skutkiem zaburzeń fizjologicznych, które mogą zdarzyć się każdemu, przytrafiają się nie tylko mężczyznom.

Co przyczynia się do obniżenia potencji?

Chociażby różne choroby. U mężczyzn szczególnie problemy ze strony układu krwionośnego. Penis powiększa się pod wpływem napływającej do niego krwi. Gdy krew nie napływa lub napływa w niewystarczających ilościach (i nie jest zatrzymywana w ciałach jamistych) erekcja się nie pojawi lub będzie niepełna (tudzież trudno będzie ją utrzymać) co oczywiście skutkuje niemożnością podjęcia stosunku a więc obniżeniem potencji. Problemy tego typu mogą powstawać np. pod wpływem zwężenia naczyń krwionośnych przez zalegający w nich cholesterol. Innymi słowy trzeba zadbać o wydolność układu krwionośnego, a problemy z potencją nie będą stanowiły większego zagrożenia.

Kolejną przyczyną zaburzeń potencji bywa obniżony poziom hormonów. Niestety z wiekiem ich poziom obniża się, a w związku z tym potencja ulega nieco obniżeniu, choć nie znaczy to, że następuje taki spadek  by mężczyzna stał się niezdolny / lub kobieta niezdolna do podjęcia współżycia seksualnego przynajmniej raz na jakiś czas.

Ważnym hormonalnym sprawcą problemów z potencją jest prolaktyna, którą wytwarza przysadka mózgowa. Jeśli przysadka z jakichś powodów zacznie produkować więcej prolaktyny potencja spada, popęd płciowy ulega ograniczeniu.

Może też dojść do sytuacji, w której zaburzenia erekcji pojawią się wskutek uszkodzenia nerwów odpowiadających za erekcję. Dzieje się tak między innymi w przebiegu cukrzycy czy w razie urazów rdzenia kręgowego. Czasami nerwy bywają uszkodzone w wyniku operacji prostaty, ale mikrouszkodzenia tego typu naprawiają się same (o ile doszło jedynie do mikrouszkodzeń w obrębie tzw. włókien pożądania).

Zaburzenia potencji powodują też leki na przykład brane na nadciśnienie, leki przyjmowane w związku z chorobą wrzodową czy niektóre antydepresanty i leki uspokajające. Szczególnym rodzajem zagrożeń są zagrożenia, za które jesteśmy sami odpowiedzialni tzn. niehigieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Problemy z potencją bywają też skutkiem urazów czy też blokad psychicznych i tu niestety konieczna jest pomoc psychoterapeuty bo lekarze zajmujący się fizjologią z tym problemem uporać się nie pomogą.

Lekarstwo na problemy

Czasami problemy z potencją można opanować stosując popularne afrodyzjaki czy ziołowe, naturalne suplementy poprawiające pracę organizmu (jest ich na rynku sporo), przydatne są one szczególnie w razie problemów przytrafiających się sporadycznie w związku ze stresem czy osłabieniem organizmu albo po prostu w związku z chwilową zniżką formy. Jeśli te środki nie pomagają warto skorzystać z pomocy lekarskiej czyli przede wszystkim zdiagnozować czynniki (choroby) odpowiadające za obniżenie potencji.

Leave a Comment